Erik Thome (f.1947) er en kjent norsk kunstner som er født og oppvokst i Son.

Han har jobbet hardt for å bli så god i kunst som det går an å bli.  Han har skaffet seg en utmerket kunstutdannelse samt omfattende og rik arbeidserfaring.  Et blikk på CV´n viser en lang liste av separatutstillinger rundt om i Norge og Danmark.

For dere som ikke kjenner til Erik Thome, er han en spennende og kompleks figur i norsk samtidskunst. Hans kunstnerskap spenner over flere kategorier – tegning, maleri, grafikk og skulptur.

Erik Thome

Litt før jul i fjor fant vi, Vestby Kunstforenings styre, ut at et bilde av Erik Thome ville være “spot on” for foreningens neste kunstlotteri, for 2025.  Jeg kjenner Sissel Thome fra hennes medlemskap i Vestby Kunstforening.  Jeg ringte henne og spurte om Erik kunne velge ut et bilde til oss. Nei, det kunne han ikke. Vi måtte komme på besøk og velge ut et bilde selv.

Denne artikkelen handler om vårt … herlige møte med Erik Thome i hans atelier i Son den 9. desember 2024.

Da vi ankom Elgveien 5, ble vi møtt av Sissel som viste oss veien til atelieret, et eget bygg på baksiden av huset.  Dette bygget pluss 4 andre bygninger i hagen hadde alt-mulig-mannen Erik snekret selv!

Erik Thome
Erik Thome
Erik Thome

Inne i atelieret var det rolig jazzmusikk i bakgrunnen, og vi ble skjenket kaffe av mesteren selv.  Det var et stort lyst rom, med åpent landskap fra gulv til tak.  På den ene veggen var det store hyller og stativer til oppbevaring av bilder og skulpturer.  På motsatt side var det store maskiner og mindre verktøy som hang over arbeidsbenken, en gammel høvelbenk.

Erik Thome
Erik Thome

Rett frem var hele endeveggen dekket av bilder.  Midt i rommet var det et stort bord dekket med innrammede trykk.
Jeg følte meg virkelig beæret over å være der omringet av så mye fantastisk og enestående kunst!

Erik Thome

Sissel og Erik traff hverandre på Moss gymnas i 1966, og jeg tror på Sissel at Erik var den peneste gutten i klassen.  Erik har hatt en bred og meget imponerende kunstnerisk utdanning – Statens Håndverk- og Kunstindustriskole, Statens Kunstakademi (billedhogger linje), Academi des Beaux Artes i Paris, og Studio Sem Gherlandini i Italia.

En tid som hadde stor betydning for Eriks kunstnerskap, var et år da familien bodde i Italia (1985-86).  Der jobbet og studerte han på et billedhoggerverksted hvor han lærte å hugge i marmor.

I denne artikkelen har jeg valgt å forholde meg i første omgang til bildene han produserer.  Erik er en kunstner som bruker en bred variasjon av teknikker.  I disse dager er han opptatt av å integrere digital kunst med tradisjonelle metoder som maleri og trykk.

Erik Thome

En helt vanlig dag

Hans arbeider er ofte preget av en interesse for abstraksjon* og form.  (*Google – Abstrakt betyr: uten direkte forbindelse med virkeligheten.)
Man er nødt til å betrakte komposisjonen en liten stund før man får tak i det.

Temaet som kan spores gjennom hans arbeid er menneskets forhold til teknologi og hvordan vår identitet formes i en stadig mer digitalisert og globalisert verden.  Dette samspillet har blitt et signaturtrekk i hans kunst.

Erik Thome

Bysafari

Han utfordrer stadig tradisjonelle ideer om hva kunst kan være, og hvordan det kan kommuniseres.  Inspirasjonen kommer fra en trang til å kommentere større samfunnsmessige spørsmål eller problemstillinger.

Temaer som dukker tydelig gjennom, er sansen for taperen (f.eks. Donald Duck), den strenge farsfiguren, og en fascinasjon for fugler.

Erik Thome
Erik Thome
Erik Thome

Steinbrudd med isfugl

Erik Thome

Fugl og mann

Erik Thome er en kunstner som fortsetter å utfordre og inspirere. Utsmykningen på Solhøy er et godt eksempel på en kombinasjon av maleri og skulptur.

Erik Thome

Ingen vet hvor haren hopper

En liten apropos…
Det er sikkert mange som har lagt merke til den svære skulpturen i rød granitt som ser ut til å fly ut av  skråningen ved låven på Ørajordet.  Den minner oss om en gallionsfigur.  Den kan vi også takke Erik Thome for.

 Til slutt landet styre på dette bildet: Astral samtale.
Dette blir kunstforenings kunstlotterigevinst for 2025! 

Denne artikkelen er skrevet av styrets leder Ingrid Rutherford.  Takk til nestleder Nina Reistad som også var tilstede og fotograferte.

Erik Thome
Kontaktinformasjon:
Atelier: Elgveien 5, 1555 Son
Telefon: 958 28 523 eller 92813404
Mail: erikthome@yahoo.no

Erik Thome

Astral samtale

Innkjøp:

Museet for norsk samtidskunst

Nasjonalgalleriet

Norsk Kulturråd

Riksgalleriet

Moss Kunstforenings faste galleri

Vestby Kommune

Hundested Kommune, Danmark

Tistrupsamlingen, Danmark

Ribe Amts Kunstfond, Danmarks

Norsk Hydro

IBM og Statoil

Utsmykninger:

Stovner Eldresenter, relieff i bronse

Ås vidergående skole, relieff i tre

Rælingen videregående skole, fondvegg

Norges Forsvarsforening, skulptur

Hobøl kommune, «Frigjøringsmonument»

Tysvær kommune, skulptur

Rygge Vaaler Sparebank, Moss, skulptur

Christiania Securities

Statens Vegvesen, skulptur Vestby